Про обмеження куріння тютюну - Станіслав.ру

  1. Куріння в ліфті
  2. Куріння в громадському транспорті

Автор: Станіслав Огризко Автор: Станіслав Огризко   Нарешті вийшов хоч якийсь федеральний закон, що дозволяє нам, некурящим, «зітхнути вільно», в буквальному сенсі цього слова

Нарешті вийшов хоч якийсь федеральний закон, що дозволяє нам, некурящим, «зітхнути вільно», в буквальному сенсі цього слова! Цей закон називається «Про обмеження куріння тютюну». Вперше він був підписаний Президентом РФ ще 10 липня 2001 року, і з тих пір до нього було прийнято ряд поправок, закріплених федеральними законами (ФЗ) від 31.12.2002 № 189-ФЗ, від 10.01.2003 № 15-ФЗ і від 01.12. 2004 року № 148-ФЗ. У Вас є можливість ознайомитися з текстом закону з усіма внесеними до нього поправками.

10 липня 2001 року № 87-ФЗ

РОСІЙСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ

ФЕДЕРАЛЬНИЙ ЗАКОН

ЩОДО ОБМЕЖЕННЯ КУРІННЯ ТЮТЮНУ

прийнято
державною Думою
21 червня 2001 року

схвалено
радою Федерації
29 червня 2001 року

(В ред. Федеральних законів від 31.12.2002 № 189-ФЗ, від 10.01.2003 № 15-ФЗ, від 01.12.2004 № 148-ФЗ)

Цей Закон визначає правові основи обмеження куріння тютюну з метою зниження захворюваності населення.

Стаття 1. Визначення термінів

Для цілей цього Закону вживаються в такому значенні:

- тютюнові вироби - вироби для куріння, жування або нюхання, упаковані в споживчу тару, в тому числі сигарети з фільтром, сигарети без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, тютюн люльковий, тютюн для паління, махорка - крупка курильна;

- куріння тютюну - вдихання диму тліючих тютюнових виробів;

- нікотин - речовина, що міститься в тютюні;

- смола - один з продуктів згоряння тютюну, що виникає в процесі куріння і сприяє виникненню захворювань;

- тютюновий дим - тютюновий дим, що міститься в атмосферному повітрі закритих приміщень, в яких здійснюється куріння тютюну.

Стаття 2. Законодавство Російської Федерації про обмеження куріння тютюну

Законодавство Російської Федерації про обмеження куріння тютюну складається з цього Закону, інших федеральних законів та інших нормативних правових актів Російської Федерації.

Стаття 3. Регулювання діяльності з виробництва тютюнових виробів, оптової торгівлі тютюновими виробами і роздрібної продажу тютюнових виробів

1. Діяльність з виробництва тютюнових виробів підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства Російської Федерації.

2. Забороняються виробництво, імпорт, оптова торгівля і роздрібний продаж сигарет, які не відповідають гігієнічним нормам утримання в димі нікотину і смоли, затвердженим уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. При цьому показники вмісту шкідливих речовин не можуть перевищувати:

- для сигарет з фільтром - вміст у димі сигарети смоли 14 міліграм на сигарету і нікотину 1,2 міліграма на цигарку;

- для сигарет без фільтру - вміст у димі сигарети смоли 16 міліграм на сигарету і нікотину 1,3 міліграма на цигарку.

3. Кожна упаковка (пачка) тютюнових виробів повинна містити попереджувальні написи про шкоду куріння тютюну - основну попереджувальний напис про шкоду куріння тютюну, додатковий напис про шкоду куріння тютюну та інформаційну напис про вміст смоли та нікотину в димі сигарети.

На одній більшій стороні упаковки (пачки) тютюнових виробів повинна бути поміщена основна попереджувальний напис про шкоду куріння тютюну, затверджена федеральним органом виконавчої влади з охорони здоров'я. На іншій більшій стороні упаковки (пачки) тютюнових виробів повинна бути поміщена одна додаткова напис про шкоду куріння тютюну відповідно до наступних правил:

- кожен виробник тютюнових виробів вибирає зі списку, затвердженого федеральним органом виконавчої влади з охорони здоров'я, чотири варіанти додаткових написів про шкоду паління тютюну;

- кожен з обраних варіантів додаткових написів про шкоду паління тютюну повинен бути поміщений на рівну кількість упаковок (пачок) тютюнових виробів.

Основний попереджувальний напис про шкоду куріння тютюну та додаткова напис про шкоду куріння тютюну (без урахування вказівки автора попередження про шкоду куріння - федерального органу виконавчої влади з охорони здоров'я) на упаковці (пачці) тютюнових виробів повинні займати не менше чотирьох відсотків площі кожної більшої сторони упаковки ( пачки) тютюнових виробів.

На одній з бічних сторін кожної упаковки (пачки) сигарет також повинна бути поміщена інформаційний напис про вміст смоли та нікотину в димі сигарети відповідно до державних стандартів. Зазначена напис повинен займати не менше чотирьох відсотків площі бічної сторони упаковки (пачки) сигарет.

До написам на упаковці (пачці) тютюнових виробів ставляться такі вимоги:

- напис повинен бути чіткою і легко читається;

- напис повинен бути розташована таким чином, щоб забезпечити цілісність написи при відкриванні упаковки (пачки) тютюнових виробів;

- напис не повинна бути надрукована на прозорій обгорткового плівці або на будь-якому іншому зовнішньому пакувальному матеріалі.

4. Забороняються роздрібний продаж сигарет з вмістом менше 20 штук сигарет в кожній упаковці (пачці), поштучна роздрібний продаж сигарет і цигарок, а також продаж тютюнових виробів з використанням автоматів.

5. Забороняється роздрібний продаж тютюнових виробів в організаціях охорони здоров'я, організаціях культури, фізкультурно-спортивних організаціях і на територіях і в приміщеннях освітніх організацій, а також на відстані менше ніж сто метрів від меж територій освітніх організацій.

Стаття 4. Заборона роздрібного продажу тютюнових виробів особам, які не досягли віку 18 років

1. На території України не допускається роздрібний продаж тютюнових виробів особам, які не досягли віку 18 років.

2. Порушення положення пункту 1 цієї статті тягне за собою притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до законодавства.

Стаття 5. Реклама тютюну та тютюнових виробів

Реклама тютюну та тютюнових виробів здійснюється відповідно до законодавства Російської Федерації про політичну рекламу.

Стаття 6. Заборона куріння тютюну на робочих місцях, в міському, приміському транспорті та на повітряному транспорті, в закритих спортивних спорудах, організаціях охорони здоров'я, організаціях культури, на територіях і в приміщеннях освітніх організацій, в приміщеннях, займаних органами державної влади

1. З метою зниження шкідливого впливу тютюнового диму забороняється куріння тютюну на робочих місцях, в міському та приміському транспорті, на повітряному транспорті при тривалості польоту менше трьох годин, в закритих спортивних спорудах, організаціях охорони здоров'я, організаціях культури, на територіях і в приміщеннях освітніх організацій , в приміщеннях, займаних органами державної влади, за винятком куріння тютюну в спеціально відведених місцях для куріння тютюну.

2. На роботодавця покладається обов'язок щодо оснащення спеціально відведених місць для куріння тютюну.

3. Порушення положень цієї статті тягне за собою притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до законодавства.

Стаття 7. Пропаганда знань про шкоду куріння тютюну

1. Федеральні органи виконавчої влади з охорони здоров'я, федеральні органи виконавчої влади за освітою і федеральні органи виконавчої влади з питань культури зобов'язані через засоби масової інформації регулярно здійснювати пропаганду знань про шкоду куріння тютюну.

2. З метою реалізації положень цього Закону загальноосвітні програми і професійні освітні програми повинні містити розділи, що стосуються вивчення впливу на організм людини куріння тютюну. Не допускаються демонстрація куріння тютюну в новостворюваних телевізійних фільмах, в кінофільмах і спектаклях, якщо така дія не є невід'ємною частиною художнього задуму, і демонстрація куріння тютюну громадськими та політичними діячами в засобах масової інформації.

Стаття 8. Заходи щодо обмеження куріння тютюну

Уряд Російської Федерації розробляє заходи щодо обмеження куріння тютюну і забезпечує їх реалізацію.

Стаття 9. Приведення нормативних правових актів у відповідність з цим Законом

Президенту Російської Федерації та Уряду Російської Федерації привести свої нормативні правові акти у відповідність з цим Законом.

Стаття 10. Набуття чинності цього Закону

Цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування, за винятком пунктів 2 і 3 статті 3 та пункту 2 статті 7 цього Закону.

Пункт 2 статті 3 цього Закону в частині заборони виробництва та імпорту тютюнових виробів вступає в силу з 1 січня 2003 року. Пункт 2 статті 3 цього Закону в частині заборони оптової торгівлі та роздрібного продажу тютюнових виробів вступає в силу з 1 січня 2004 року. Пункт 3 статті 3 цього Закону набирає чинності з 1 січня 2003 року в частині виробництва та імпорту тютюнових виробів для споживання на території Російської Федерації і з 1 липня 2003 року в частині оптової торгівлі та роздрібного продажу тютюнових виробів для споживання на території Російської Федерації. Пункт 2 статті 7 цього Закону набирає чинності через один рік з дня офіційного опублікування цього Закону.

Москва, Кремль
10 липня 2001 року
№ 87-ФЗ Президент
Російської Федерації
В. Путін

До теперішнього моменту (весна 2005 року) в силу вступили всі статті цього закону, проте це не означає з автоматичне виконання, бо російське законодавство давно страждає не тільки від «несвідомості» громадян, але перш за все від відсутності механізмів і засобів для реалізації законів. У випадку з законом «Про обмеження куріння тютюну», наприклад, зовсім незрозуміло, хто і як повинен контролювати його виконання в частині куріння в громадських місцях і т. П. Тому наведу поки кілька своїх способів реалізації закону на практиці.

Куріння в ліфті

Мене давно вже було неприємно їздити в ліфті мого під'їзду, коли деякі несвідомі товариші напередодні в ньому накурили. Тому я одного разу повісив в ньому оголошення буквально наступного змісту:

Куріння - це прояв слабкої волі, тому впоратися з ним практично неможливо ... Однак ж цілком реально проявляти елементарне виховання, порядність і повагу до сусідів, до настільки згубною звичкою не схильним, і не палити в ліфті. Тим більше, що це порушує Федеральний Закон «Про обмеження куріння тютюну» і має на увазі залучення до адміністративної відповідальності відповідно до законодавства.

Адміністрація

PS Це оголошення зірве тільки курець ...

Найдивовижніше, - то мій постскриптум подіяв, чи то ще чого, - оголошення не зірвали ні в перший день, ні в наступні дні протягом приблизно тижня. Але зате з ним стали відбуватися такі метаморфози. На другий чи третій день хтось чогось закреслив приставку «не» в слові «неможливо» - мабуть, це був колишній курець, який намагався таким чином дати зрозуміти, що від цієї згубної звички все ж можливо позбутися (хоча особисто я знаю , напевно, тільки одного (!) людини з усіх своїх знайомих і друзів, хто реально і остаточно кинув палити). Ще через пару днів якийсь розумник вирвав (разом з папером) частку «не» в вираженні «не курити в ліфті» - це явно був курець-оригінал, який вирішив таким чином зробити моє оголошення закликає до паління. Ну і нарешті через пару днів хтось все-таки зірвав це оголошення, а на стіні ліфта замість нього маркером написав: "Oops! .."

Кілька днів життя цього оголошення у мене була ілюзія, що курити в ліфті перестали ... Але в один із днів, коли оголошення ще висіло, я зайшов в ліфт, вдихнув і зрозумів - нічого не змінилося. Погане виховання також практично не лікується, як і наркоманія (куріння). Я не вірю ні в сильних волею, ні в вихованих курців.

Куріння в громадському транспорті

Будучи вимушеним регулярно їздити в громадському транспорті, я помітив, що і в цьому ніхто не перешкоджає порушення п. 1 ст. 6 ФЗ «Про обмеження куріння тютюну» - водії курять під час поїздки, анітрохи не замислюючись про шкоду для своїх пасажирів. Причому відсоток водіїв-порушників зростає в наступному напрямку: в тролейбусах водії практично взагалі не курять (по крайней мере, я не пригадаю такого випадку), у великих автобусах - курять рідко, але влучно (тому близько до кабіни водія краще не сідати), а в маршрутних таксі типу «Газель» курять часто і тут вже від диму ні в якому кутку салону не врятуватися. Звичайно, в інших випадках, якщо пасажир попросить водія не курити, той припиняє, однак, по-перше, не всі водії такі прохання виконують, по-друге, не всі пасажири можуть про це попросити, навіть якщо їм неприємно, а по-третє , факти порушення навіть при цьому залишаються фактами (водії «за замовчуванням» не повинні палити в салоні).

В один прекрасний день я приїхав на роботу в «Газелі», водій якої сопів собі на втіху, тому виходячи, я мигцем глянув на державний номер цього маршрутного таксі. В цей же день на офіційному форумі Адміністрації Володимирській області я задав наступне питання в розділі «Транспорт і дорожнє господарство області» :

Доки в громадському транспорті обласного центру буде відкрито порушуватися ФЗ «Про обмеження куріння тютюну»? Зокрема, мова йде про куріння водіїв, перш за все маршрутних таксі «Газель»? Одне тільки куріння в процесі перевезення пасажирів порушує вказаний ФЗ, не кажучи вже про те, що водії нерідко ігнорують зауваження пасажирів. А серед пасажирів є не просто тільки некурящі, а й діти! Прошу дати відповідь, а також роз'яснити, куди можна звертатися із зазначенням конкретних водіїв-порушників (наприклад, сьогодні, 16.03.2005, це був водій МТ 4-а з держ. Номером ВМ 383? 33-го регіону).

Відповіді довгий час не було, і я вже було зневірився ... І лише через майже два тижні мені відповів завідувач сектору інформатизації департаменту транспорту і дорожнього господарства Володимирській області Мамаєв Михайло Володимирович:

У своєму листі Ви торкнулися справді одну з важливих тем щодо забезпечення громадської безпеки та охорони громадського порядку на території області, в тому числі на об'єктах транспорту, яка потребує законодавчого врегулювання. Мова йде про відсутність на сьогоднішній момент самого механізму (складу) залучення до адміністративної відповідальності осіб, які порушують вимоги ФЗ «Про обмеження куріння тютюну».

З урахуванням Вашого листа, а також звернень інших громадян, департамент підготує мотивовані пропозиції на адресу Губернатора області і Законодавчих Зборів області про внесення змін до Закону Володимирській області «Про адміністративні правопорушення у Володимирській області» в частині встановлення відповідальності за куріння в міському та приміському транспорті загального користування, а також в інших громадських місцях.

За загальним правилом, до посадових осіб, уповноважених складати протокол про дані правопорушення, доцільно буде віднести посадових осіб міліції громадської безпеки (в тому числі ГИБДД УВС Володимирської області).

Однак, з причини відсутності в даний момент відповідальності водіїв міського громадського транспорту за куріння в салоні транспортного засобу в процесі перевезення людей, рекомендуємо Вам надалі звертатися з описом конкретних фактів до відділу транспорту і зв'язку адміністрації м Володимира (тел. +7 4922 231220, 237967 , 230297) для вжиття заходів до таких перевізників, аж до зняття їх з маршруту.

Пізніше ця відповідь була доповнений:

У разі виходу обласного Закону про адміністративну відповідальність осіб за куріння в громадських місцях, в тому числі в салоні автобуса, посадові особи міліції громадської безпеки (в тому числі ГИБДД УВС Володимирської області) будуть зобов'язані вживати всіх заходів щодо припинення та профілактики цих злочинів.

При наявності у адміністрації області, адміністрацій муніципальних утворень підтвердженої інформації про факти бездіяльності міліції громадської безпеки, що фінансується з обласного та місцевих бюджетів, можливі застосування до них заходів впливу через розподілу грошових коштів та інших заходів адміністрування.

Згоден з Вами, що переважна більшість законів в Росії в повній мірі не реалізується, і нам ще далеко до створення «нормального громадянського суспільства», але в будь-якому випадку, наш департамент вдячний Вам за саму підтримку і пропозиції щодо можливого вирішення наявних проблем.

Що ж, будемо сподіватися, що щось в цьому контексті зміниться на краще ... Поки ж володимирським пасажирами «кращого» транспорту нічого іншого не залишається, крім як дзвонити по зазначеним вище телефонами.

Зокрема, мова йде про куріння водіїв, перш за все маршрутних таксі «Газель»?
Номером ВМ 383?