- інтегрований урок Прес-конференція Досвід викладання дисциплін природничо-наукового циклу в школі...
- Мал. 3. Графік залежності обсягу води від температури
- Мал. 4. Залежність температур плавлення (а) і кипіння (б) речовин від відносної молекулярної маси
інтегрований урок
Прес-конференція
Досвід викладання дисциплін природничо-наукового циклу в школі показує, що учні окремо по кожному предмету непогано засвоюють пропонований матеріал, але у них не формується єдине бачення законів природи. Як засіб виправлення цього недоліку викладання пропонується проведення інтегрованих уроків та заходів. Основою подібних занять є спільна діяльність вчителів різних навчальних дисциплін і учнів.
Робота по реалізації міжпредметних зв'язків дозволила учням не тільки успішно оволодіти навчальними знаннями, вміннями, навичками шкільної програми, а й стимулювала самостійну творчу науково-дослідницьку діяльність. Це проявилося в наступному: створення творчих науково-дослідних проектів, участь в обласній науково-практичній конференції з екології, участь в Новоженовскіх читаннях.
Важливим показником ефективності і необхідності роботи над інтеграцією шкільних предметів є той факт, що учні нашої школи є переможцями і призерами міських та обласних предметних олімпіад. Випускники школи успішно вступають до вузів і показують в процесі навчання хороші знання.
В результаті інтегрованого підходу у школярів з'являється інтерес до вивчення наук природничого циклу, формується цілісний образ природи. У процесі відповідей на іспитах вони наводять приклади з суміжних наук, показують свої знання і вміння.
Мета уроку. Розглянути воду як унікальне природне з'єднання, активне середовище життя; вивчити основні теплофізичні властивості води; оцінити роль води в житті рослин, тварин і людини, виховувати дбайливе і ощадливе ставлення до водних ресурсів; розвивати інтерес учнів до науки, активізувати їх пізнавальну діяльність, формувати у них почуття прекрасного, вміння виділяти головне, знаходити відповіді на поставлені питання.
Устаткування. Комп'ютер з програмою презентацій про воду, магнітофон, музичні записи, епіпроектор, екран, схеми і таблиці, прилади та матеріали до демонстрацій, виставка малюнків на тему «Вода в природі», виставка книг на тему «Вода».
план уроку
• Будова води.
• Теплофізичні властивості води.
• Вода - розчинник.
• Біологічне значення води.
• Екологічний аспект води.
ХІД УРОКУ
Голос (звучить з гучномовця). Вітаємо вас, жителі планети Земля, які називають себе людством. За допомогою до вас звертається загін спостерігачів з планети Акватоід зоряної системи Тау із сузір'я Кита. Історія нашої планети трагічна і повчальна. На жаль, різні цивілізації Акватоіда не могли мирно співіснувати. Як правило, груба і примітивна цивілізація знищувала розвинену і гуманну, щоб в свою чергу виявитися знищеної ще більш грубою. В результаті безглуздих воєн і варварського використання планетарних ресурсів Акватоід втратив майже всю рідину, що є основою життя. Щоб вижити, Організація Об'єднаного Розуму планети зайнялася пошуком речовини, здатного замінити рідину життя Акватоіда. Про єдиному задовольняє заданим параметрам речовині було знайдено повідомлення в архівах радіообміну з планетою Земля Сонячної системи: «Вода - найдорогоцінніше мінеральну сировину, це не тільки засіб для розвитку промисловості і сільського господарства, вода - це дійсний провідник культури, це жива кров, яка створює життя там, де її не було »(академік А.П.Карпінскій). Тому протягом року спеціальна науково-дослідна експедиція таємно вивчала речовина, яке ви, земляни, називаєте «вода». Звертаємося до вас з проханням бути експертами на конференції вчених, які проводили дослідження властивостей води, і журналістів Акватоіда, які інформують жителів своєї планети про хід досліджень.
Співробітник хімічної лабораторії. Моя доповідь - про результати хімічних досліджень будови води. Речовина, заради якого ми прилетіли на Землю, зустрічається в трьох агрегатних станах - рідке, тверде, газоподібне. У науковому світі Землі воно відоме під назвою «оксид водню», причому за хімічними властивостями його відносять до амфотерним оксидів. Рідше його називають «гідрид кисню».
Формула води - Н2О. Молярна маса води - 18 г / моль.
Вода має молекулярну будову.
Молекула H2O Відбудеться з одного атома кисню і двох атомів водню, що становить 88,9% і 11,1% відповідно від маси всієї молекули.
Зв'язки між атомами Н і О в молекулах ковалентні полярні.
Для води характерна молекулярна кристалічна решітка.
Співробітник фізичної лабораторії. Я приведу результати дослідження фізичних властивостей води. Наявність води на планеті Земля (~ 1387 млн км3) - найбільш важлива причина зародження та існування життя. Вода на Землі є присутнім не тільки в явному вигляді: чотири океани, моря, озера, річки, - вода є і в повітряному океані Землі, і в грунті, і у всіх породах, що складають земну кору. В живих організмах її зміст в середньому 60-80%. Навіть в виливається вогненної магмі є вода; коли вулкани вивергають з надр Землі розплавлену лаву, то з нею викидається до 40 млн т води щороку.
Нами вивчені наступні теплофізичні властивості води: питома теплоємність, питома теплота пароутворення і теплота плавлення льоду.
Питома теплоємність води ~ 4200 Дж / (кг • ° С). Це в 10 разів більше, ніж у заліза, в 40 разів більше, ніж у золота. Лише поодинокі речовини, наприклад водень і аміак, мають більшу питому теплоємність в порівнянні з водою. Через винятковій здатності води поглинати тепло температура її при нагріванні і охолодженні змінюється незначно, тому морським мешканцям не загрожує ні сильний перегрів, ні надмірне охолодження. Велика питома теплоємність води визначає клімат планети. Вода нагрівається значно повільніше суші, забираючи велику кількість сонячного тепла. Отримане тепло вона зберігає довше, ніж повітря і земля, виконуючи при цьому терморегулірующую функцію. На цій властивості води, до речі, заснований і принцип обігріву житлових приміщень при русі гарячої води по батареях опалювальної системи.
Питома теплота пароутворення води ~ 2 300 000 Дж / кг. Це означає, що при випаровуванні
1 г води «забирає з собою» 2300 Дж теплоти. Випаровування води теж її теплорегулюючий властивість. Наприклад, якби людина не пітнів при фізичній роботі, він би перегрівся. Пот, основою якого є вода, при випаровуванні знижує температуру тіла.
Питома теплота плавлення льоду при 0 ° С і тиску 760 мм рт. ст. складає 334 000 Дж / кг. З поширених на Землі металів як алюміній, залізо і мідь мають питому теплоту плавлення вище 200 000 Дж / кг (при відповідних температурах плавлення). Таким чином, замерзаючи, вода виділяє тепло і зігріває навколишнє повітря. Це властивість води також відіграє важливу роль у формуванні клімату планети Земля. Замерзання води в річках, озерах, морях в той же час не дозволяє переохолоджуватися повітрю в даній місцевості. Часто можна спостерігати, як птахи в сильний мороз гріються, сидячи на льоду.
Журналіст. Чому лід плаває?
Учень. При замерзанні води її щільність зменшується, лід стає легше води.
Експерт (вчитель фізики). Це вірний відповідь. (Демонструє підфарбований, плаваючий у воді лід.) Варто задуматися, чому тверда вода, т. Е. Лід, легше рідкої води. Це властивість води аномальне і вимагає додаткових роз'яснень.
У більшості речовин при кристалізації щільність зростає. При кристалізації утворюється кристалічна структура, частинки речовини втрачають можливість рухатися і середні відстані між ними зменшуються. В результаті при незмінній масі (m = • V) обсяг зменшується, а щільність росте. Усередині води при зниженні температури до +4 ° С теж зменшуються відстані між молекулами і невеликими асоцоатами (групи молекул Н2О). За рахунок зменшення інтенсивності коливань атомів зменшуються розміри самих молекул, що призводить до збільшення щільності води. Але потім відбувається процес кристалізації з утворенням додаткових водневих зв'язків, виходять асоціати великих розмірів з порожнинами всередині (рис. 1, 2). Кристалізація приводить до зменшення щільності, а отже, до зростання обсягу.
Демонструється графік V = f (t, ° C), рис. 3.
Мал. 1.
Молекули води утворюють
асоціати (тетрамери (Н2О) 4
зображені тетраедрами)
Мал. 2.
У кристалах льоду
кожна молекула Н2О
сполучена водневими зв'язками
з чотирма сусідніми
Мал. 3.
Графік залежності обсягу води
від температури
Журналіст. Яким чином аномальна зміна щільності води з температурою впливає на вигляд Землі?
Учень. Здатність води розширюватися при замерзанні рятує планету від зледеніння. Якби лід був важчим за воду і опускався на дно, то багато моря, річки і озера просто заповнилися б крижаними брилами. Лід не встигав би розтанути влітку, і життя в таких водоймах була б неможлива.
Експерт (вчитель фізики). Аномальне властивість - розширення води при зменшенні температури від +4 ° С - в техніці доставляє певні труднощі. Наприклад, взимку необхідно зливати воду з радіаторів автомобілів, систем водяного опалення, якщо вони не підігріваються. При замерзанні об'єм води різко збільшується (приблизно на 11%). Якщо такий процес йде в замкнутому просторі, то виникає величезне надлишковий тиск, що перевищує атмосферний часом в 2500 разів. В результаті вода, замерзаючи, розриває гірські породи, дробить багатотонні брили, не кажучи вже про тонких трубах водяного опалення житлових приміщень.
Демонстраційний досвід 1. Заздалегідь готується скляна пляшка, яка заповнюється водою і виставляється за вікно кабінету на мороз. На уроці увагу учнів звертається на розбилася під дією розширення води при замерзанні пляшку.
Співробітник хімічної лабораторії. З властивостей води особливо важлива її здатність розчиняти речовини. Вода є універсальним розчинником. У воді розчиняються речовини різної хімічної природи з ковалентного полярної і іонним зв'язком.
Журналіст. Чому вода діє як універсальний розчинник?
Експерт (учитель хімії). Різнойменні електричні заряди притягуються у воді в 80 разів слабкіше, ніж притягувалися б в повітрі. Це відбувається за рахунок утворення гідратованих іонів. Сили взаємного тяжіння між молекулами і атомами, зануреними у воду, також слабкіше, ніж в повітрі, тому й розчиняються багато важкорозчинні речовини. «Вода камінь точить», - кажуть у нас на Землі.
Співробітник хімічної лабораторії. У воді розчиняються тверді, рідкі та газоподібні речовини. Але не всі речовини однаково добре розчиняються у воді. Речовини бувають добре розчинні, малорозчинні і практично нерозчинні. (Демонструється таблиця розчинності.)
Демонстраційний досвід 2. Наповнити 4 циліндри доверху водою, на кожен циліндр помістити кружок фільтрувального паперу, щоб вона стосувалася води, а зверху - кристали KMnO4, CuSO4 • 5H2O, K2Cr2O7, CoSO4 • 7H2O. Спостерігати процес розчинення речовин.
Журналіст. Чи існує величина, що характеризує здатність речовин розчинятися у воді?
Співробітник хімічної лабораторії. Для характеристики здатності речовини розчинятися у землян існує поняття «розчинність». Розчинність визначається масою речовини, здатної розчинитися в 1000 г води при певній температурі.
Журналіст. Ви зробили акцент на температурі. Чи означає це, що розчинність залежить від температури?
Співробітник хімічної лабораторії. Абсолютно вірно, розчинність залежить від температури, але не завжди однаково; на розчинність впливає ще й агрегатний стан речовини.
Демонстраційний досвід 3. Cравнівается швидкість розчинення двох однакових шматочків цукру в двох рівних обсягах води: одного - в холодній, іншого - в гарячій. Крім того, демонструється заздалегідь підготовлений стакан з водою, на стінках якого з'явилися пухирці повітря. Проводиться досвід - розчинення газів в холодній і гарячій воді.
Доповідач робить висновок, що розчинність твердих речовин при підвищенні температури збільшується, а газоподібних - зменшується.
Журналіст. Чи відрізняються властивості водних розчинів речовин від властивостей дистильованої води?
Співробітник хімічної лабораторії. Так, відрізняються. У них різні температури кипіння і кристалізації, деякі розчини електропровідні, а дистильована вода - діелектрик.
Демонстраційний досвід 4. За допомогою приладу для перевірки електропровідності рідин оцінюється електропровідність розчину NaCl і дистильованої води.
Журналіст. Чи можна виділити речовини з водного розчину?
Демонстраційний досвід 5. Обережно нагріти тіосульфат натрію Nа2S2О3 • 5Н2О. Після того як він розплавиться, охолодити. Потім внести в нього ще кристалик тіосульфату натрію і спостерігати що відбувається по всьому об'єму кристалізацію. Значить, речовина можна виділити з пересичені розчину кристалізацією.
Журналіст. Молярна маса води - 18 г / моль. У звичайному стані вода - рідина. Як пояснити, що речовини, що мають більше значення молярної маси (СО2, SО2, С2Н4 і ін.), Знаходяться в газоподібному стані?
Експерт (учитель хімії). Дійсно, температури плавлення і кипіння води аномально високі в порівнянні з відповідними температурами водневих з'єднань аналогів кисню.
Мал. 4.
Залежність температур плавлення (а)
і кипіння (б) речовин від відносної
молекулярної маси
Звернемося до графіка (рис. 4). Він показує залежність температур кипіння і плавлення водневих з'єднань від значень відносної молекулярної маси. З графіка видно, що зі збільшенням молекулярної маси збільшуються температури плавлення і кипіння, але вода не підкоряється цій закономірності. Якби вода підпорядковувалася їй, то вона мала б температуру кипіння приблизно -75 ° С, а температуру замерзання близько -90 ° С. Але тоді вода не змогла б стати еліксиром життя.
Чим же можна пояснити ці аномально високі температури? З розповіді співробітника хімічної лабораторії ми дізналися, що атоми в молекулі води утримуються ковалентного полярної зв'язком. Молекула Н2О полярна з частковим позитивним зарядом на атомах водню і частковим негативним зарядом на атомі кисню. Між атомами Н і О різних молекул виникає електростатичне тяжіння (рис. 5). Така взаємодія називається водневим зв'язком, яку на схемах позначають точками або пунктиром. Водневі зв'язки можуть пов'язувати три, чотири, п'ять, шість молекул води, утворюючи асоціати, які мають значно більші значення молекулярних мас, тому вода при нормальних умовах - рідина. Між молекулами H2S, H2Se і H2Te водневі зв'язки не виникають, і ці речовини при звичайних умовах газоподібні. Освітою водневих зв'язків можна пояснити і гарну розчинність деяких речовин.
Журналіст. Ми зрозуміли, що в природі зустрічається не чиста вода, а розчини різних речовин. А чи багато там розчинено речовин?
Експерт (учитель хімії). Загальний обсяг розчинених в Світовому океані солей дорівнює
48 000 000 млрд т. Якщо ці солі випарити і рівномірно розподілити по всій поверхні земної кулі, то утворився б шар з солей в 45 м, а якщо розподілити цю сіль лише по суші, то товщина шару склала б 153 м. Іншими словами, це висота 50-поверхового хмарочоса.
Журналіст. Очевидно, що вода розчиняє тверді, рідкі та газоподібні речовини. А чи має ця властивість води значення для живих організмів Землі?
Співробітник хімічної лабораторії. Для живих організмів здатність води розчиняти багато речовин має життєво важливе значення. Саме з водою до клітин тварин і рослин надходять необхідні для життєдіяльності речовини. Продукти життєдіяльності видаляються з клітин теж з водою. Вода підтримує кислотно-основну рівновагу організму.
Про роль води в живих організмах говорить той факт, що вода в організмі постійно оновлюється. У кактуси вода повністю оновлюється протягом 28 років, у черепах - за 1 рік, у верблюда - за 3 місяці, у людини - за 1 місяць. Без води людина може прожити лише 3 дні, в той час як без їжі - 30-50 днів.
Живі організми дуже чуйно реагують на втрату води. Людина, наприклад, важко переносить втрату навіть 0,68% води від ваги тіла, у нього підвищується температура, червоніє шкіра, частішає серцебиття, починається головний біль. Втрата 10% води може призвести до незворотних змін в організмі, втрата 15-20% води смертельна при 30 ° С, втрата 25% води смертельна при 20 ° С.
Детальніше про значення води для живих організмів і рослин планети Земля попросимо розповісти співробітників біологічної лабораторії.
Співробітник біологічної лабораторії. Найпошіреніше неорганічне з'єднання в живих організмах планети Земля - вода. Например, в клітінах емалі зубів ее ~ 10%, в клітінах зародки ~ 90%, а в тілі медузи до 98%. У Середньому в багатоклітінніх організмі маса води ставити ~ 80% від Загальної масі тела.
Роль води в клітіні зумовлена ее хімічними властівостямі. Співробітники хімічної лабораторії вже пояснили найбільш важлива властивість води - розчиняти органічні і неорганічні речовини. Проникнення речовин в клітку і виведення з неї продуктів життєдіяльності можливо тільки в розчиненому вигляді. Вода бере участь в явищах осмосу, забезпечує підтримання сталості хімічного складу клітини. Нагадаємо, що осмосом називається проникнення молекул розчинника через напівпроникну мембрану в розчин якої-небудь речовини. Вода надходить в клітку саме шляхом осмосу. Тиск, з яким вода проникає через мембрану, називається «осмотичним», причому величина цього тиску зростає зі збільшенням концентрації розчину. Осмотичний тиск рідин організму людини відповідає тиску 0,86% -го розчину NaCl. Більш концентровані розчини прийнято називати «гіпертонічними», менш концентровані - «гіпотонічними». Напрямок дифузії води - в клітину або з неї - зумовлено величиною осмотичного тиску навколишнього клітку розчину. Якщо будь-які клітини, наприклад еритроцити, помістити в гіпотонічний розчин, то вода буде надходити в ці клітини. Тиск води на зовнішню клітинну мембрану буде зростати до тих пір, поки клітинна оболонка не лопне. Навпаки, в гіпертонічному розчині вода прагне назовні, і клітини зневоднюються.
На явищах осмосу засновані руху води по провідній системі зелених рослин від коренів до листя. Вода, всмоктується кореневими волосками рослин, містить мало розчинених речовин. Проникаючи в клітини через мембрани і створюючи в них підвищений тиск, вода додає пружність листю, пелюсткам квіток, стебел трав.
Не менш важлива для живої природи і теоретичної хімії роль води. Під дією спеціальних ферментів вона вступає в реакції гідролізу, т. Е. В реакції, при яких до вільних валентності різних молекул приєднуються іони ОН-і Н + води, при цьому утворюються нові речовини, необхідні для життя клітини.
Експерт (вчитель біології). Кількість води в організмі залежить від віку. Ембріон людини на 97% складається з води, а у новонароджених її кількість становить 77% маси тіла. До 50 років людина трохи «всихає», і вода становить тільки 60% від його маси.
Основна маса води - 70% - зосереджена всередині клітин, а 30% - позаклітинна вода (причому 7% - це кров і лімфа, а велика частина (23%) омиває клітини, це вода міжтканинна - інтерстиціальна).
Кожен, знаючи свій вік і вагу, може приблизно розрахувати масу своєї внутрішньої гідросфери та її складових.
Журналіст. Чому відбувається зневоднення організму?
Експерт (вчитель біології). Зневоднення організму відбувається на клітинному рівні. Розчини солей або цукрів високої концентрації, що знаходяться навколо клітини, витягають з неї воду, при цьому цитоплазма відходить від стінок клітини. Це явище отримало назву «плазмоліз».
Демонстраційний досвід 6 «Виділення води при Плазмоліз». Взяти невеликий циліндр і наповнити його гліцерином. Опустити в циліндр кубик картоплі, навантаживши його для запобігання спливання. Спостерігати, як поступово з шматочка картоплі виділяється і піднімається вгору вода.
При відходження цитоплазми від стінок клітини вона утворює увігнуту поверхню - увігнутий плазмоліз (рис. 6, а), яка потім через 15-30 хв переходить в опуклу форму - опуклий плазмоліз (рис. 6, б).
Журналіст. Для збереження тканин живими поза організмом вчені Акватоіда пробували помістити їх в воду, але тканини гинули. При приміщенні цих тканин в 0,95% -й розчин NаСl вони зберігали живучість. Чому так відбувається?
Експерт (вчитель біології). Якщо тканини помістити в просту воду, концентрація солей в них знижується, що призводить до загибелі клітин. Якщо ж тканини помістити в фізіологічний розчин (0,95% NаСl), то клітини не гинуть, т. К. Концентрація солей в клітині дорівнює концентрації солей поза клітиною (в розчині).
Демонстраційний досвід 7 «Втрата рослиною тургорного руху». В один циліндр налити воду, а в іншій - розчин кухонної солі. Зробити вирізки з листя капусти і опустити один шматочок в воду, а інший - в розчин солі. Через 30 хв порівняти зовнішній вигляд зразків, зробити висновок.
Журналіст. Експерименти наших вчених показали, що якщо долити в кров чисту воду, то клітини крові людини лопаються, якщо ж помістити їх в концентрований розчин солі NaCl, то вони зморщуються. Чому ж цього не відбувається, коли людина п'є воду і вживає в їжу сіль?
Експерт (вчитель біології). Клітини крові не страждають від вживання людиною великої кількості води або солей в силу того, що в організмі підтримується постійність внутрішнього середовища. Надлишки води і солей швидко видаляються з організму через нирки і шкіру.
Журналіст. При підльоті до Землі на вашій зелено-блакитній планеті ми помітили на воді чорні і бурі плями незрозумілого походження. Це нас зацікавило. Ми взяли проби цієї води і досліджували їх. Прокоментуйте результати досліджень.
Демонстраційний досвід 8 «Оцінка чистоти води». Взято проби з водою: 1-а, 2-а, 3-я пробірки з прозорою водою, 4-я - з чорною плямою на воді, 5-я - з каламутною водою. В 3-ю пробірку з чистою водою додається індикатор.
Еколог. Велика частина всієї води на планеті Земля зосереджена в морях і океанах. Запас прісної води складає всього 2%. Прісна вода міститься переважно (85%) в льодах полярних зон і льодовиків. Поновлення прісних вод відбувається в результаті кругообігу води. З появою життя на Землі кругообіг води став щодо складним,
т. к. до простого явищу фізичного випаровування додалися більш складні процеси, пов'язані з життєдіяльністю живих організмів. До того ж роль людини в міру розвитку його діяльності стає все більш суттєвою в цьому круговороті (рис. 7).
Діяльність людини призводить до значного забруднення природних вод. Одним з основних забруднювачів води є нафта і нафтопродукти. Нафта потрапляє в воду з природних джерел, при нафтовидобутку, транспортування, переробки та використання нафти як палива і промислової сировини.
З інших забруднювачів необхідно назвати метали (наприклад, ртуть, свинець, цинк, мідь, хром, олово, марганець), радіоактивні елементи, отрутохімікати, що надходять з сільськогосподарських полів, і стоки тваринницьких ферм. З металів найбільшу небезпеку для водного середовища представляють ртуть, свинець і їх з'єднання. Накопичення у водоймах органічних речовин призводить до евтрофікації вод, т. Е. Зменшення вмісту у воді кисню, збіднення фауни і флори, появи неприємного затхлого запаху.
Одним з видів забруднення водойм є потепління. Електростанції, промислові підприємства часто скидають підігріту воду у водойму. Це призводить до підвищення температури води. З підвищенням температури у водоймі зменшується кількість кисню, збільшується токсичність забруднюючих воду домішок, порушується біологічна рівновага. У таких водоймах виникає і біологічне забруднення (накопичення мікробів).
Людство споживає величезну кількість прісної води - в основному на промислові і сільськогосподарські потреби. Найбільш водоємні галузі промисловості - гірничодобувна, сталеливарна, хімічна, нафтохімічна, целюлозно-паперова і харчова. На них йде до 70% всієї води, що витрачається в промисловості. Головний же споживач води - сільське господарство: на нього іде 60-80% усієї прісної води. Це означає, що ресурси прісної води близькі до вичерпання. Тому людство повинно раціонально використовувати і берегти воду - основу життя на Землі.
Експерт (вчитель екології). Діяльність людини - це геологічна сила, здатна і порушити природні закономірності, і поліпшити екологічний стан природних вод.
Існує хімічна та біологічна очистка стічних вод, але найефективніший захід - застосування безвідходних технологій, коли використану воду очищають від домішок і забруднень, а потім знову використовують у технологічному процесі. Повторне використання очищених вод в 20-25 разів знижує споживання свіжої води і зменшує скидання стічних вод у водойми. Це одне з головних умов раціонального використання води.
Вода займає особливе положення серед природних багатств Землі - вона незамінна.
Споживання води пов'язане з розвитком цивілізації: чим вище її рівень, тим більше споживається води (рис. 8). З рис. 8 видно, як збільшувалася водоспоживання за останні 2000 років (зараз воно складає приблизно 200 л на добу на людину). Витрата води на господарські потреби ще більш великий (рис. 9), що призводить до нестачі прісної води.
Отже, людство стало відчувати дефіцит прісної води. Щоб уникнути долі Акватоіда жителям Землі необхідно:
• дбайливо ставитися до споживання води;
• удосконалювати оборотні системи водопостачання;
• покращувати очищення стічних вод;
• використовувати маловодні технології;
• виконувати природоохоронне законодавство.
Висновок експедиції вчених Акватоіда
Вода - основа життя не тільки земної цивілізації, а й цивілізації планети Акватоід. У зв'язку з цим Організація Об'єднаного Розуму нашої планети просить розглянути можливість колонізувати незначний простір гідросфери Землі. А до жителів Землі звертаємося: «Бережіть воду! Адже воді була дана чарівна влада стати соком життя на Землі ».
Експерт (вчитель екології). Жителі Землі згодні надати інопланетянам тимчасову посвідку на проживання за умови: вони будуть дотримуватися принципи існування ноосфери Землі і, зокрема, властивостей води як основи земної біосфери. За час перебування на Землі ви познайомитеся зі способами отримання води, які можна використовувати і на Акватоіде. Це дозволить вам відновити умови, необхідні для існування життя на своїй рідній планеті. Пам'ятайте, що вода - багатство, яке потрібно берегти.
Існує переказ. Цар Дхатусена, що правив на острові Шрі-Ланка (колишній о. Цейлон) в V ст. н.е., у відповідь на вимогу заколотників показати схованки, де заховані великі царські скарби, привів своїх нерозумних ворогів до створеного ним штучного озера Калевала, яка мала 80 км в окружності. Озеро рятувало жителів острова під час посухи. Цар зачерпнув пригорщу води і сказав: «Друзі мої, це і є все моє багатство».
Вчитель хімії. Урок хотілося б закінчити словами Антуана де Сент-Екзюпері: «Вода, у тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя! Ти саме життя! Ти наповнюєш нас радістю, що її пояснити нашими почуттями. З тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже попрощалися. По твоїй милості в нас знову починають вирувати висохлі джерела нашого серця. Ти найбільше багатство на світі ... »
Учням лунають кросворди.
Приклад кросворду «Властивості води».
По горизонталі: 1. Хімічна система, утворена декількома речовинами, що не мають поверхні розділу. 2. Процес відокремлення цитоплазми від оболонки, що відбувається внаслідок часткової втрати води. 3. Перехід молекул розчинника з області з більш високою їх концентрацією в область з більш низькою концентрацією через напівпроникну мембрану.
Стаття підготовлена за підтримки магазину «Солярис». Установка кондиціонера - це складний технологічний процес, що вимагає чималого досвіду, тому краще надати цю роботу фахівця. На сайті, розташованому за адресою www.Solyar.Ru, ви зможете оформити замовлення на покупку і установку кондиціонерів в Москві , За низькими цінами. Компанія «Солярис» має величезний асортимент оргтехніки провідних брендів, а також має в своєму розпорядженні надійної логістичної базою, яка дозволяє в найкоротші терміни доставляти замовлення до покупців.
4. Фізична величина, що показує, яка кількість теплоти необхідно повідомити тілу, щоб нагріти його на 1 ° С. 5. Найпоширеніший хімічний елемент Всесвіту.
6. Наслідки втрати води організмом. 7. Прилад для отримання дистильованої води.
8. Найпоширеніший хімічний елемент Землі. 9. Перехід речовини з рідкого стану в тверде кристалічний стан. 10. Процес збільшення обсягу тіла. 11. Тверде стан води. 12. Неорганічне речовина, утворене атомами металів і кислотними залишками.
В кінці уроку перевіряють відповіді учнів, які вони дали під кросворді, кращі з них оцінюють. Оцінки з фізики, біології, хімії та екології отримують також «співробітники лабораторій», «журналісти», активно працювали на уроці.
Відповіді на кросворд
По горизонталі: 1. Розчин. 2. Плазмоліз. 3. Осмос. 4. Теплоємність. 5. Водень.
6. Зневоднення. 7. Дистиллятор. 8. Кисень. 9. Кристалізація. 10. Розширення. 11. Лід.
12. Сіль.
М.А.НІКІТІНА,
вчитель хімії,
А.А.ПЕТРОВІЧЕВ,
Т.В.ПЕТРОВІЧЕВА,
вчителя біології,
С.В.ФОМІЧЕВ,
вчитель фізики
школи № 5 ім. І.Д.Кіселева
(М.Кам'янка, Пензенська обл.)
Чому лід плаває?Яким чином аномальна зміна щільності води з температурою впливає на вигляд Землі?
Чому вода діє як універсальний розчинник?
Чи існує величина, що характеризує здатність речовин розчинятися у воді?
Чи означає це, що розчинність залежить від температури?
Чи відрізняються властивості водних розчинів речовин від властивостей дистильованої води?
Чи можна виділити речовини з водного розчину?
Чим же можна пояснити ці аномально високі температури?
А чи багато там розчинено речовин?
А чи має ця властивість води значення для живих організмів Землі?