Право на охорону здоров'я одне з найважливіших, життєзабезпечуючих прав людини, незалежно від його громадянства, статі, раси, нації та інших особливостей правового статусу особистості. Світова спільнота визнає загальне право на здоров'я і закликає держави - учасників міжнародних договорів усіма доступними засобами підтримувати та вдосконалювати його ефективну реалізацію. У преамбулі Статуту ВООЗ закріплений принцип, згідно з яким "здоров'я всіх народів є основним фактором у досягненні миру та безпеки і залежить від самого повного співробітництва окремих осіб і держав". В силу цього іноземні громадяни, які перебувають на території Російської Федерації, мають незаперечну право на отримання медичної допомоги у випадках і обсязі, передбачених російським законодавством і ратифікованими міжнародними договорами.
На виконання численних міжнародних правових актів, договорів і угод Росія в особі уповноважених органів державної влади повинна забезпечити належне виконання обов'язку з надання медичної допомоги іноземним громадянам, які перебувають на її території. Перш за все, мова йде про створення нормативно-правової бази та умов для безперешкодного виконання законів.
Стаття 15 Конституції РФ визнає загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації складовою частиною її правової системи. При цьому зазначено, що якщо міжнародним договором встановлено інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.
Особливість правових основ медичного забезпечення іноземних громадян в РФ полягає в тому, що норми чинного законодавства максимально зрівнюють права і обов'язки іноземних громадян та громадян Російської Федерації, тобто надають так званий "національний режим". Так, Конституція РФ в п. 3 ст. 62 закріплює рівність прав іноземних громадян і громадян РФ, в тому числі права на охорону здоров'я і медичну допомогу, крім встановлених законом або міжнародним договором випадків. Положення про медичне страхування іноземних громадян, які тимчасово перебувають в РФ, також прямо наказує враховувати норми міжнародних договорів, укладених в рамках СНД, при медичному забезпеченні з обов'язкового медичного страхування (ОМС) тимчасово перебувають на території Росії іноземних граждан.Международние акти
В силу того, що норми міжнародного права дуже значимі для російської правової системи, доцільно згадати міжнародні акти, що містять норми про медичне забезпечення іноземних громадян:
- Декларація про права людини стосовно осіб, які не є громадянами країни, в якій вони проживають (прийнята 13.12.1985. Резолюцією 40/144 на 116-му пленарному засіданні 40-ї сесії Генеральної Асамблеї);
- Загальна декларація прав людини (прийнята на 3-й сесії Генеральної Асамблеї ООН резолюцією 217 А (III) від 10.12.1948);
- Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права (Нью-Йорк, 19 грудня 1966 г.);
- Міжнародний пакт про громадянські і політичні права (Нью-Йорк, 19 грудня 1966 г.);
- Міжнародна Конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації (Нью-Йорк, 7 березня 1966 г.);
- Конвенція про статус біженців (прийнята 28 липня 1951 р Конференцією повноважних представників з питання про статус біженців і апатридів, скликаній відповідно до резолюції 429 (V) Генеральної Асамблеї ООН від 14.12.1950);
- Конвенція Міжнародної організації праці № 97 про працівників-мігрантів (Женева 1 липня 1949 р не ратифікована РФ);
- Міжнародна конвенція про захист прав всіх трудящих-мігрантів і членів їх сімей (конвенція набула чинності 1 липня 2003 р Росія не бере участь).
Окремо необхідно зазначити міжнародні договори і угоди Російської Федерації з іноземними державами, перш за все, в рамках СНД:
- Угода між Урядом Республіки Білорусь, Урядом Республіки Казахстан, Урядом Киргизької Республіки і Урядом РФ від 24.11.1998 "Про взаємне надання громадянам Республіки Білорусь, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки та Російської Федерації рівних прав в отриманні швидкої і невідкладної медичної допомоги";
- Угода Урядів держав - учасниць країн СНД від 27.03.1997 "Про надання медичної допомоги громадянам держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав";
- Угода між Урядом РФ і Урядом Республіки Білорусь від 24.01.2006 "Про порядок надання медичної допомоги громадянам Російської Федерації в установах охорони здоров'я Республіки Білорусь і громадянам Республіки Білорусь в установах охорони здоров'я Російської Федерації";
- Угода від 19.11.2010 "Про правовий статус трудящих-мігрантів і членів їх сімей";
- Європейська Угода від 17.10.1980 про надання медичного обслуговування особам, які тимчасово перебувають на території іншої країни;
- Договір про правовий статус громадян однієї держави, які постійно проживають на території іншої держави (прийнятий рішенням Міждержавної Ради Республіки Білорусь, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки та Російської Федерації від 28.04.1998, Москва);
- Договір між Україною і Російською Федерацією і Республікою Вірменія про правовий статус громадян РФ, які постійно проживають на території Республіки Вірменія, і громадян Республіки Вірменія, які постійно проживають на території Російської Федерації (Москва, 29 серпня 1997 г.);
- Договір між Україною і Російською Федерацією і Республікою Грузія про правовий статус громадян РФ, які постійно проживають на території Республіки Грузія, і громадян Республіки Грузія, які постійно проживають на території Російської Федерації (Тбілісі 15 вересня 1995 г.);
- Договір між Україною і Російською Федерацією і Туркменістаном про правовий статус громадян РФ, які постійно проживають на території Туркменістану, і громадян Туркменістану, які постійно проживають на території Російської Федерації (Москва, 18 травня 1995 г.);
- Договір між Україною і Російською Федерацією і Республікою Казахстан про правовий статус громадян РФ, які постійно проживають на території Республіки Казахстан, і громадян Республіки Казахстан, які постійно проживають на території Російської Федерації (Москва, 20 січня 1995 р.). Російське законодавство
Особливе місце в правовому регулюванні медичного забезпечення іноземців в РФ займає Федеральний закон від 25.07.2002 № 115-ФЗ "Про правове становище іноземних громадян у Російській Федерації" (далі - Закон № 115-ФЗ), ст. 4 якого поряд з Конституцією РФ закріплює положення про рівність прав громадян РФ і іноземців. Відповідно до закону іноземним громадянином визнається фізична особа, яка не є громадянином РФ і має докази наявності громадянства (підданства) іноземної держави.
Не менш важливий документ - Федеральний закон від 21.11.2011 № 323-ФЗ "Про основи охорони здоров'я громадян у Російській Федерації" (далі - Закон про основи), згідно з ч. 3 ст. 19 якого право на медичну допомогу іноземних громадян, які проживають і перебувають на території РФ, встановлюється законодавством РФ і відповідними міжнародними договорами РФ. Особи без громадянства, які постійно проживають в Російській Федерації, користуються правом на медичну допомогу нарівні з громадянами РФ, якщо інше не передбачено міжнародними договорами РФ.
Федеральний закон від 29.11.2010 № 326-ФЗ "Про обов'язкове медичне страхування в Російській Федерації" (далі - Закон про ОМС) відносить до застрахованих постійно або тимчасово проживають в Російській Федерації іноземних громадян. Перелік іноземних громадян, які мають право на отримання медичної допомоги в рамках ОМС, наведено в ст. 10 Закону. Іноземні громадяни, що відносяться до застрахованих осіб, відповідно до цього закону мають право на отримання медичної допомоги в рамках ОМС нарівні з громадянами Росії.
Згідно ст. 3 Федерального закону від 18.06.2001 № 77-ФЗ "Про попередження розповсюдження туберкульозу в Російській Федерації" іноземні громадяни мають право на отримання протитуберкульозної допомоги відповідно до цього закону, іншими федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ.
Стаття 10 Федерального закону від 30.03.1995 № 38-ФЗ "Про попередження поширення в Російській Федерації захворювання, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ-інфекції)" передбачає, що дипломатичні представництва (консульських установ) Росії видають російську візу на в'їзд іноземних громадян і приватним особам без громадянства, які прибувають в РФ на термін понад три місяці, за умови пред'явлення ними сертифіката про відсутність у них ВІЛ-інфекції. У разі виявлення ВІЛ-інфекції у іноземних громадян, які перебувають на території Російської Федерації, вони підлягають депортації з країни в порядку, встановленому законодавством.
Стаття 32 Федерального закону від 08.01.1998 № 3-ФЗ "Про наркотичні засоби і психотропні речовини" дозволяє відпуск наркотичних або психотропних речовин для продовження лікування хворому, наступного транзитом через територію РФ, тільки за рецептом, виданим в РФ відповідно до правил надання медичної допомоги іноземним громадянам, встановленими Урядом РФ.
Поряд з законодавчими актами діє велика кількість підзаконних актів, прийнятих, перш за все, на виконання положень Закону № 115-ФЗ і Закону про основи. Це ряд ключових постанов, наказів і листів.
Постанова Уряду РФ від 01.09.2005 № 546 визначає Правила надання медичної допомоги іноземним громадянам на території РФ. Відповідно до Правил медична допомога іноземним громадянам, які тимчасово перебувають (тимчасово проживають) або постійно проживають на території РФ, надається лікувально-профілактичними установами незалежно від їх організаційно-правової форми. Швидка медична допомога іноземним громадянам надається в разі виникнення станів, що представляють безпосередню загрозу їхньому життю або вимагають термінового медичного втручання (наслідки нещасних випадків, травм, отруєнь), безкоштовно і невідкладно лікувально-профілактичними установами державної та муніципальної системи охорони здоров'я, а також медичними працівниками або особами , зобов'язаними надавати першу допомогу згідно із законом або спеціальним правилом. Така медична допомога надається незалежно від наявності страхового поліса.
Постанова Уряду РФ від 11.12.1998 № 1488 "Про медичне страхування іноземних громадян, які тимчасово перебувають в Російській Федерації, і російських громадян при виїзді з Російської Федерації" передбачає, що надання та фінансування медичної допомоги (включаючи медико-транспортні послуги) іноземним громадянам в рамках медичного страхування здійснюється відповідно до договору і розміром фактично виплаченого страхового внеску, але в обсязі не меншому, ніж передбачено мінімальним переліком медичних услу (Включаючи медико-транспортні послуги), що надаються в системі медичного страхування застрахованим іноземним громадянам, які тимчасово знаходяться в РФ. Відповідний перелік затверджено наказом МОЗ України від 06.08.1999 № 315 та включає:
- медичну допомогу, яку вони надають станціями (відділеннями, пунктами) швидкої медичної допомоги;
- медичну допомогу в амбулаторних і стаціонарних медичних установах при раптовому розладі здоров'я і нещасних випадках в обсязі, необхідному для усунення загрози життю пацієнта і (або) зняття гострого болю;
- транспортування медичним транспортом або іншим транспортним засобом, включаючи медичний супровід (медична бригада, лікар, медична сестра), з місця захворювання (події) в медичний заклад;
- посмертну репатріацію (транспортування) останків.
Постанова Уряду РФ від 24.03.2003 № 167 "Про порядок надання гарантій матеріального, медичного та житлового забезпечення іноземних громадян та осіб без громадянства на період їх перебування в Російській Федерації" визначає порядок подання стороною, що запрошує гарантій медичного забезпечення іноземного громадянина на період перебування в Російській Федерації .
Лист Міністерства охорони здоров'я України від 26.01.2010 № 20-1 / 253 427 роз'яснює порядок здійснення обов'язкового медичного страхування (з 2010 р) для тимчасово перебувають в Росії іноземних громадян та осіб без громадянства, які працюють на її території за трудовими і цивільно-правовими договорами, в тому числі за договорами авторського замовлення, і іноземних громадян - індивідуальних підприємців, які не виробляють виплати та інші винагороди фізичним особам.
Роз'яснення з питання надання медичної допомоги іноземним громадянам при організації роботи закладів охорони здоров'я суб'єктів РФ містить лист Міністерства охорони здоров'я Росії від 24.10.2008 № 10-4 / 54705-14-ВС "Про надання медичної допомоги іноземним громадянам".
На особливу увагу заслуговують роз'яснення ФФОМС. Так, в листі відомства від 11.07.1995 № 3-1146 "Про правовий статус іноземних громадян в системі ОМС" сказано, що права іноземних громадян на отримання медичної допомоги в рамках ОМС ставляться в залежність від характеру їх проживання на території РФ (постійного або тимчасового ) і від права роботи на підприємствах, розташованих на території Росії. А в листі від 03.11.1999 № 5545/30-З / і "Про медичне страхування іноземних громадян" особливо підкреслено, що іноземні громадяни, які постійно проживають в Росії, мають такі ж права і обов'язки в галузі медичного страхування, як і громадяни РФ, якщо міжнародними договорами не передбачено інше. Наказ МОЗ України від 25.11.1993№ 280 "Про порядок надання медичної допомоги громадянам СНД, іншим громадянам колишнього СРСР і громадянам далекого зарубіжжя" (опублікований не був) наказує органам і установам охорони здоров'я при наданні медичної допомоги зазначеним в наказі категоріям громадян виходити з певних обставин , закріплених міжурядовими та міжвідомчими угодами з країнами СНД, ближнього і далекого зарубіжжя. Наказом встановлено, що швидка та невідкладна медична допомога при станах, що вимагають термінового медичного втручання (нещасні випадки, травми, отруєння та гострих захворюваннях), надається безоплатно за рахунок коштів бюджетів усіх рівнів. Планова медична допомога надається на комерційній основі за рахунок особистих коштів громадян СНД, інших громадян колишнього СРСР, ближнього і далекого зарубіжжя або за рахунок коштів організацій і установ, які беруть зазначених громадян в рамках угод і договорів про співпрацю.
Це не повний перелік документів, що стосуються даної проблеми. Перелічені нормативні правові акти містять ключові базові положення в цій сфері. Разом з тим більшість з них застаріли (так званий моральний знос) - багато було прийнято в минулому столітті. Деякі підзаконні нормативні акти (а саме вони в більшості випадків регулюють питання надання медичної допомоги іноземним громадянам) дублюють один одного, а інші містять відсильні норми на недіючі правові документи.
У зв'язку з цим необхідний аналіз нормативної документації на предмет відповідності актів радянського періоду нинішнім законодавством. Ряд "непотрібних норм" слід визнати такими, що втратили силу, а діючі норми об'єднати в окремих підзаконних актах. Завдяки цьому вдасться уникнути плутанини при застосуванні норм про надання медичної допомоги іноземним особам. Крім того, на базі діючих документів потрібно розробити і прийняти нові, що відповідають сучасним соціально-економічними політичним умовам, а також міжнародній обстановці закони і підзаконні акти про надання медичної допомоги (в тому числі в системі ОМС) іноземним громадянам. Вважаємо за доцільне відновити і розширити "географію" міжнародних договорів і угод Російської Федерації. Звісно ж, що дотримання даних рекомендацій сприятиме подальшому продуктивному розвитку як російського законодавства в галузі надання медичної допомоги іноземним громадянам, так і міжнародних відносин в цілому.
ненадання допомоги
Окремо торкнемося проблеми ненадання допомоги іноземним громадянам державними установами охорони здоров'я суб'єктів РФ (див. Ситуацію на початку статті).
З одного боку, слід розуміти, що укладення міжнародних угод не входить до переліку питань місцевого значення жодного з видів муніципальних утворень - це виняткове повноваження Російської Федерації. Крім того, укладати міжнародні угоди можуть лише суб'єкти міжнародного права, а муніципальні освіти не є такими. Але це не означає, що від виконання норм цих угод можна відмовитися.
Відповідно до ст. 4 Закону № 115-ФЗ іноземні громадяни користуються в Російській Федерації правами і несуть обов'язки нарівні з громадянами Російської Федерації, за винятком випадків, передбачених федеральним законом.
Згадані вище положення Правил надання медичної допомоги іноземним громадянам на території РФ узгоджуються з нормою ст. 3 наведеного раніше Угоди від 24.11.1998 "Про взаємне надання громадянам Республіки Білорусь, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки та Російської Федерації рівних прав в отриманні швидкої і невідкладної медичної допомоги", яка передбачає, що швидка та невідкладна медична допомога при раптових гострих станах і захворюваннях , що загрожують життю хворого або здоров'ю оточуючих, нещасних випадках, отруєннях, травмах, пологах і невідкладних станах в період вагітності надається громадянам сторін беспрепятс твенно, безкоштовно для пацієнта і в необхідному обсязі в лікувально-профілактичних державних і муніципальних установах охорони здоров'я держави тимчасового перебування громадян (незалежно від наявності медичного страхового поліса). При цьому відшкодування витрат лікувально-профілактичного закладу за надання медичної допомоги за екстреними показаннями громадянам сторін в таких випадках проводиться за рахунок бюджету держави тимчасового перебування відповідно до діючої в ньому системою фінансування охорони здоров'я. Після виходу із зазначених станів іноземним громадянам може бути надана планова медична допомога на платній основі в разі порушення здоров'я, який представляє безпосередньої загрози їх життю. Вона виявляється у відповідності з договором на надання платних медичних послуг або договором добровільного і (або) обов'язкового медичного страхування.
З іншого боку, слід мати на увазі обставини, які спричиняють особливості реалізації права на медичну допомогу Гаврилової О.М. По-перше, з огляду на тимчасову реєстрацію, Гаврилова має статус іноземного громадянина, тимчасово перебуває на території РФ. По-друге, вона здійснює трудову діяльність в РФ і є громадянкою Республіки Білорусь, з якою у Росії є Угода про взаємне надання медичної допомоги громадянам обох держав. По-третє, Гаврилова претендує на надання медичної допомоги, пов'язаної зі станом вагітності. В силу перерахованих обставин відзначимо специфіку надання медичної допомоги такій категорії іноземних громадян.
Медична допомога громадянам Республіки Білорусь, які перебувають в РФ, надається відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації от24.01.2006 "Про порядок надання медичної допомоги громадянам Російської Федерації в установах охорони здоров'я Республіки Білорусь і громадянам Республіки Білорусь в установах охорони здоров'я Російської Федерації" і законодавством Російської Федерації. Согласно ст. 6 Угоди, громадяни Республіки Білорусь, які тимчасово перебувають і тимчасово проживають в РФ і працюють в організаціях РФ за трудовими договорами, мають рівні з працюючими в цих організаціях громадянами України права на отримання медичної допомоги в державних і муніципальних установах охорони здоров'я Росії.
Мінздоровсоцрозвитку Росії повідомило Постійний Комітет Союзної держави (інформаційний лист від 21.07.2011 № 20-1 / 10 / 2-7112), що громадянам Республіки Білорусь, які тимчасово перебувають в Російській Федерації і нині діючим в її організаціях за трудовими договорами, незалежно від приналежності до системі ОМС, медична допомога в державних і муніципальних установах охорони здоров'я Росії виявляється нарівні з громадянами РФ за рахунок бюджетних асигнувань, передбачених бюджетом суб'єкта РФ, відповідно до територіальними ін грамами державних гарантій надання громадянам Росії безкоштовної медичної допомоги.
Тимчасово перебувають і працюють в Росії громадянам Білорусі для отримання безкоштовної медичної допомоги потрібно, як правило, подати заяву на ім'я головного лікаря медичного закладу за місцем проживання, додати копію паспорта, копію документів, що підтверджують постановку на міграційний облік за місцем перебування, або копію договору на оренду житлового приміщення.
Визначення обсягів, видів і умов надання безкоштовної медичної допомоги, а також способів її фінансування належить до повноважень органів місцевого самоврядування муніципальних районів і міських округів. Перелік безкоштовних медичних послуг слід уточнювати в конкретному закладі охорони здоров'я або територіальних органах охорони здоров'я.
Стаття 10 Закону про ОМС до застрахованих осіб, поряд з громадянами РФ, відносить тільки постійно або тимчасово проживають в Російській Федерації іноземних громадян, за винятком висококваліфікованих фахівців, які отримують заробітну плату (винагороду) в розмірі двох і більше мільйонів рублів за рік, і членів їх сімей. Отже, лише ці категорії іноземних громадян мають право на отримання безкоштовної медичної допомоги в рамках програми обов'язкового медичного страхування.
У згаданому інформаційному листі Міністерства охорони здоров'я Росії також повідомляється, що громадяни Республіки Білорусь, які тимчасово перебувають в Російській Федерації, не підлягають обов'язковому медичному страхуванню, поліси обов'язкового медичного страхування їм не видаються і суми виплат і інших винагород за трудовими договорами в їх користь страховими внесками не обкладаються.
Таким чином, А.Н. Гаврилова (громадянка Білорусі, тимчасово перебуває в Росії і працює за трудовим договором в РФ) має право на медичну допомогу в державних і муніципальних установах охорони здоров'я нарівні з громадянами Росії незалежно від приналежності до системи ОМС, відповідно до територіальної програмою надання громадянам РФ безкоштовної медичної допомоги (яка включає диспансерне спостереження в період вагітності), за рахунок бюджетних асигнувань, передбачених бюджетом суб'єкта Російської Федерації.
Проаналізувавши законодавство з даного питання, неважко побачити, що нормативно-правові акти, що становлять правову основу медичного забезпечення іноземних громадян, мають досить розрізнений характер. У кожного з них свій предмет правового регулювання, кожен окремо виконує властиві лише йому одному функції і завдання, має власний суб'єктний склад. Разом з тим вони взаємозалежні і знаходяться в тісному зв'язку. Лише в сукупності вони здатні стати "важелем", в повній мірі забезпечує комплексне правове регулювання проблеми медичного забезпечення іноземних громадян в Росії, а, отже, реалізацію права на охорону здоров'я цієї категорії осіб.